</h1>Domowy płyn do dezynfekcji rąk – jak go przygotować w walce z wirusami i bakteriami?

Przechowywanie płynu do dezynfekcji rąk jest zawsze wartościowe, niezależnie od sytuacji. Taki płyn umożliwia skierowanie bakterii na odległość, nawet jeśli nie mamy dostępu do wody, np. po podróży miejskim transportem publicznym lub po kontakcie z obiektami używanymi przez publiczność, takimi jak parkomaty. Dezynfekowanie dłoni jest kluczowym środkiem ochronnym przeciwko szkodliwym mikroorganizmom i drobnoustrojom, które mogą poważnie naruszyć nasze zdrowie. Poniżej przedstawimy, jak można przygotować domowy płyn do dezynfekcji rąk, który może pomóc w walce z wirusami i bakteriami.

Obecna sytuacja rozprzestrzeniania się niebezpiecznego koronawirusa COVID-19 przyczyniła się do niedostępności środków do dezynfekcji dłoni w sklepach, a jeśli są one dostępne, ich cena została drastycznie podniesiona. Nie musicie jednak desperacko szukać ostatnich słoików antybakteryjnego żelu ani płacić za nie fortuny. Mamy dla Was kilka domowych sposobów na przygotowanie płynu do dezynfekcji rąk! Będziecie potrzebować kilka składników, w zależności od wybranego przez Was przepisu.

Do przygotowania własnego płynu do dezynfekcji rąk potrzebujecie:
– alkohol/etanol,
– żel aloesowy,
– olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, eukaliptusowy lub inny olejek o właściwościach bakteriobójczych,
– glicerynę płynną,
– wodę,
– małe pojemniczki z dozownikiem.

Jest wiele metod na przygotowanie własnego płynu do dezynfekcji rąk, który zwalcza wirusy i bakterie. Najbardziej popularna metoda opiera się na:
– około 30 ml aloesowego żelu – ten wszechstronny produkt staje się coraz częstszym elementem damskich kosmetyczek. Jeśli jednak nie macie go pod ręką, możecie go łatwo nabyć w drogerii lub aptece,
– 2 łyżeczki alkoholu – alkohol powinien zawierać około 96% etanolu; jest on dostępny we wszystkich supermarketach,
– około 30 kropli olejku eterycznego o działaniu bakteriobójczym – może być to olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, lawendowy, a także cynamonowy lub pomarańczowy.

Aby przygotować własny płyn do dezynfekcji rąk, wystarczy po prostu wymieszać powyższe składniki. Najlepiej zrobić to w małym pojemniku z dozownikiem, który łatwo zmieści się w torebce czy plecaku.

W powyższym przepisie na domowy płyn do dezynfekcji rąk użyliśmy aloesowego żelu jako składnika przyjaznego dla skóry. W kolejnym przepisie zamiast niego zastosujemy glicerynę płynną jako środek pielęgnacyjny, który pomoże złagodzić wysuszające działanie alkoholu. Kosmetyczną glicerynę można nabyć w aptece za niewielką cenę. Oto domowy przepis na płyn do dezynfekcji rąk.

Potrzebujecie:
– około 80 ml alkoholu,
– około 15 ml wody,
– około 5 ml kosmetycznej gliceryny płynnej.

Po wymieszaniu wszystkich składników w proponowanych przez nas proporcjach otrzymacie około 100 ml płynu do dezynfekcji rąk, który dzięki wysokiemu stężeniu alkoholu zwalczy zarówno wirusy jak i bakterie. Tak jak wcześniej, umieśćcie własnoręcznie wykonaną miksturę w małym, poręcznym pojemniku z dozownikiem i zawsze miejcie ją przy sobie, kiedy wychodzicie z domu.