Piękny i zdrowy uśmiech, czyli jak dbać o zęby?

Oczywistym jest, że każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu i śnieżnobiałych, zdrowych zębach. Jednak bardzo często zapominamy o podstawowych zasadach higieny jamy ustnej i nie dbamy o zęby tak jak powinniśmy. Co zatem musimy robić, żeby nasze zęby były zdrowe i piękne? Jakie nawyki powinniśmy w sobie wyrobić i o czym absolutnie nie możemy zapominać? Oto krótki poradnik dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zęby i jamę ustną.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Dbanie o zęby powinniśmy zacząć od prawidłowej higieny jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć przynajmniej 3 razy dziennie. Wielu stomatologów twierdzi, że jeśli mamy taką możliwość to powinniśmy je umyć po każdym posiłku. Jeśli jednak jest to niemożliwe, postarajmy się to robić porządnie rano i wieczorem. Jak zatem prawidłowo myć zęby? Przede wszystkim proces szczotkowania powinien trwać 2 minuty. Jeśli myjemy je szczoteczką elektryczną, ma ona automatycznie ustawiony ten czas. Podczas mycia zwykłą szczoteczką powinniśmy sami tego dopilnować. Pamiętajmy, żeby nie szczotkować za mocno, żeby nie uszkodzić dziąseł i szkliwa. Róbmy to dokładnie, poświęcając wszystkim powierzchniom odpowiednią ilość czasu. O czym należy pamiętać oprócz odpowiedniego mycia zębów. Co 3-6 miesięcy powinniśmy odwiedzać swojego stomatologa, który wykona przegląd, usunie osad i wyleczy wszelkie powstałe ubytki. Mimo, że dentysta często budzi w nas lęk, częste kontrole uchronią nas przed poważnymi dolegliwościami i kosztownym leczeniem. Musimy również pamiętać o wyborze odpowiedniej szczoteczki do zębów.

Co szkodzi zębom?

Oprócz nieprawidłowej higieny, największym wrogiem naszych zębów są cukier i węglowodany. Jeśli marzymy o pięknych i zdrowych zębach, powinniśmy wykluczyć z naszej diety słodycze. Równie szkodliwe dla zębów są papierosy, oraz nadmierne ilości kawy i herbaty. Wszystkie te substancje powodują powstawanie nieestetycznego osadu. Co jeszcze niszczy zęby? Otóż nawyki takie jak obgryzanie paznokci czy podgryzanie końcówki długopisu. Jeśli mamy takie skłonności powinniśmy się ich jak najszybciej pozbyć. Wiele osób cierpi również na bruksizm. To przypadłość objawiająca się nadmiernym zaciskaniem szczęki i niekontrolowanym zgrzytaniem zębami, na przykład podczas snu. Jeśli ta dolegliwość zostanie u nas zdiagnozowana, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne nakładki, które uchronią nasze szkliwo przed zdarciem.