Zapobieganie i leczenie aft u dorosłych i dzieci przy użyciu domowych metod

Afty są niezwykle dokuczliwe, powodują ból i dyskomfort podczas mówienia czy połykania. Są to zmiany, które występują w jamie ustnej – na przykład na podniebieniu, policzkach lub języku. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach. Chociaż zazwyczaj problem ten dotyczy dorosłych, afty mogą również pojawiać się u dzieci, gdzie są określane jako pleśniawka. Zauważalne jest również nieco częstsze występowanie aft u kobiet niż u mężczyzn. Afty mogą być wywoływane przez różne czynniki, takie jak niewłaściwa dieta, stres, alergię czy próchnicę.

Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się tego nieprzyjemnego problemu, zapoznaj się z naszymi domowymi metodami leczenia aft!

Pierwsza propozycja obejmuje wykorzystanie herbaty rumiankowej. Po zaparzeniu torebki herbaty należy przystawić ją do miejsc, gdzie występują afty i utrzymać przez 8-10 minut. Dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom herbata rumiankowa nie tylko złagodzi ból, ale także zadziała przeciwzapalnie i antyseptycznie.

Drugim popularnym domowym sposobem na afty jest wykonanie mieszanki, w której skład wchodzą:
2 łyżki oliwy z oliwek,
8 kropli olejku eukaliptusowego,
10 kropli olejku miętowego.
Następnie powstały roztwór należy przelać do czystej butelki spray. Miejscowe opryskiwanie zmian aftami przynosi ulgę. Przed każdym użyciem warto potrząsnąć butelką. Bakteriobójcze i przeciwzapalne właściwości olejków eterycznych przyspieszają gojenie aft i działają łagodząco.

Jeśli chodzi o odkażanie aft, skuteczne mogą okazać się domowe metody oparte na sodzie oczyszczonej zmieszanej z proszkiem do pieczenia, do której dodajemy kilka kropli wody, aby uzyskać gęstą masę. Delikatne nałożenie tej pasty na miejsca występowania aft pomaga w ich odkażeniu. Również olej kokosowy, dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym właściwościom, przyspiesza gojenie aft.

W końcu, dobrym domowym sposobem na afty jest wykorzystanie miodu. Nakłada się go na miejsce występowania afty i powtarza ten zabieg 2-3 razy dziennie.