Zapowiedź Google o usuwaniu nieaktywnych kont Gmail – szczegóły operacji

Google zamierza przeprowadzić gruntowne sprzątanie wśród swoich usług. W centrum zainteresowania są tutaj konta Gmail. Jeżeli użytkownicy posiadają konto, które przez ostatnie dwa lata pozostawało nieużywane, zostanie ono skasowane razem z wszystkimi powiązanymi z nim danymi. Oznacza to utratę maili, plików zapisanych na Dysku Google, zdjęć oraz kontaktów. Pierwszy etap tej czystki ma rozpocząć się już 1 grudnia.

Potrzeba przeprowadzenia tej operacji, według przedstawicieli Google, wynika z kwestii bezpieczeństwa. Analiza danych firmy pokazała, że w przypadku nieużywanych kont uwierzytelnienie dwuskładnikowe pojawia się dziesięć razy mniej często niż w aktywnych. Taka sytuacja sprawia, że te pierwsze są znacznie bardziej podatne na potencjalne ataki hakerskie.

Niezbędne jest jednak podkreślenie, że proces usuwania kont będzie przebiegał etapami. Daje to szansę użytkownikom na uratowanie swojego konta. Zgodnie z wyjaśnieniem Ruth Kricheli, wiceprezesa ds. zarządzania produktami w Google, aby zabezpieczyć konto wystarczy jedynie zalogować się na nie. Użytkownik może także przeczytać e-mail, obejrzeć klip na YouTube lub skorzystać z wyszukiwarki Google, będąc zalogowany na swoje konto. Takie działanie będzie wystarczające, aby konto zostało uznane za aktywne i nie podlegało usunięciu.