Amerykański sierżant skazany w Rosji na karę kolonii karnej

Gordon Black, sierżant Armii Stanów Zjednoczonych, został skazany przez rosyjski sąd na karę trzech lat i dziewięciu miesięcy w kolonii karnej. Informacje te przekazała stacja CNN, która odwołała się do danych pochodzących z rosyjskiej agencji państwowej RIA Nowosti. Podstawą wyroku były zarzuty kradzieży i groźby zabójstwa skierowane wobec Blacka.

Oskarżenie dotyczące amerykańskiego żołnierza narodziło się we Władywostoku, gdzie został on zatrzymany w maju. Sierżant pojechał tam na spotkanie z kobietą, którą podejrzewano o bycie jego partnerką romantyczną. W wyniku tej wizyty, postawiono mu zarzut kradzieży 10 000 rubli (około 112 dolarów) oraz napaści na kobietę podczas ich konfliktu.

Mimo że Black nie przyznał się do groźby zabójstwa, przyznał część oskarżeń dotyczących kradzieży. Ujawnił, że zabrał pieniądze z portfela kobiety, jednak następnego dnia przelał jej 125 dolarów. Dodał też, że wydał je na jedzenie i opłacenie trzydniowego pobytu w hotelu. Podkreślił, że kobieta miała otrzymać zwrot depozytu w wysokości 10 000 rubli po zakończeniu najmu mieszkania, na który on wcześniej płacił. Ofiara jednak twierdzi, że nie otrzymała odpowiedniego odszkodowania za poniesione straty. Obrońca Blacka ogłosił, że jego klient zamierza odwołać się od wyroku.

Według informacji podanych przez niezależny rosyjski portal Mediazona, Black miał romans z tą kobietą podczas służby w Korei Południowej. Bez zgody swoich dowódców, przyjechał do Rosji podczas urlopu. Planował wrócić do Teksasu po zakończeniu swojej służby, ale zdecydował się podążać za byłą dziewczyną do Władywostoku. Źródła z lokalnej prokuratury donoszą, że podczas awantury z dziewczyną, Black chwycił ją za szyję, co ona uznała za bezpośrednie zagrożenie dla swojego życia.

Wyroki przeciwko obywatelom Ameryki, takie jak ten skierowany przeciwko Blackowi są coraz częstsze w Rosji, co wpływa na wzrost napięcia między Waszyngtonem i Moskwą. W więzieniach rosyjskich zatrzymanych jest wielu innych Amerykanów, w tym dziennikarze Evan Gershkovich i Alsu Kurmaszewa, były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan, nauczyciel Marc Fogel i muzyk Travis Leake. Wszyscy oni są oskarżeni o handel narkotykami. W areszcie jest również 32-letnia Ksenia Hawana, posiadająca obywatelstwo zarówno USA jak i Rosji, skazana za finansowe wspieranie fundacji pomagającej Ukrainie.