Główna epidemia niezakaźnej choroby – cukrzyca, jej symptomy, źródła i metody terapeutyczne

Cukrzyca to nieuleczalna choroba metaboliczna charakteryzująca się ciągłym podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jest bezpośrednio związana z insuliną, hormonem wydzielanym przez komórki beta znajdujące się na trzustce, które są odpowiedzialne za proces wykorzystania cukru obecnego w naszym krwiobiegu. Istnieje kilka typów cukrzycy, różniących się mechanizmem powstawania:

Cukrzyca typu I, znana również jako insulinozależna lub cukrzyca dziecięca, pojawia się gdy system immunologiczny niszczy własne komórki beta, co prowadzi do braku produkcji insuliny przez organizm. Zazwyczaj diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży.

Cukrzyca typu II, insulinoniezależna, jest najczęściej występującym typem cukrzycy i głównie dotyka osób starszych. W tej postaci choroby, insulina jest wytwarzana przez organizm, ale jej działanie nie jest wystarczająco skuteczne, co prowadzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi.

Cukrzyca ciążowa to rodzaj cukrzycy pojawiający się u niektórych kobiet w trakcie ciąży. Zazwyczaj zanika ona po porodzie, jednakże zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu II w przyszłości.

Cukrzyca monogenowa to rzadko występująca forma choroby, która jest dziedziczona i związana z defektem pojedynczego genu (ok. 1-2% wszystkich chorych).

Na koniec warto wspomnieć o cukrzycy związanej z mukowiscydozą (tzw. CRFD), która jest powikłaniem genetycznej choroby metabolicznej, mukowiscydozy, typowej dla ludzi rasy kaukaskiej.