Najbardziej imponujące zwierzęta pływające na Ziemi

Świat zwierząt przesycony jest niesamowitymi pływakami, które wyprzedzają rekordy w szybkości i wytrzymałości, za którymi najbardziej doświadczony ludzki pływak nie mógłby dotrzymać kroku. Ciekawostką jest fakt, że nie wszystkie z tych zwierząt to ryby czy gatunki spędzające większość czasu w wodzie. Należą do nich też futrzaste ssaki lądowe. Chciałbym przybliżyć Ci 10 najbardziej zdolnych pływacko zwierząt.

Pomimo że dla wielu ludzi nauka pływania jest trudna i często zniechęcająca, o wiele gatunków zwierząt posiada umiejętność pływania już od urodzenia – mają ją w genach. Wystarczy wejść do wody i zacząć się w niej przemieszczać. W naturalnym środowisku ta umiejętność często decyduje o przeżyciu lub głodzie. Więcej niż połowa populacji światowej, około 55%, nie potrafi pływać.

Makaira czarna (Istiompax indica), znana również jako marlin czarny, jest tropikalną rybą należącą do rodziny żaglicowatych i jest uważana za najszybsze zwierzę wodne na świecie. Może rozpędzać się do prędkości 130 km/h. Ta ryba, która może osiągać długość nawet ponad 4 metry i ważyć do 750 kg, posiada sztywne płetwy piersiowe, które można odgiąć do tyłu w celu zmniejszenia oporu wody. Jej ciało ma również doskonały aerodynamiczny kształt z wydłużonym pyskiem, który jest skutecznym narzędziem podczas polowania na tuńczyki, makrele czy ośmiornice.

Przed zmierzeniem prędkości makairy czarnej, za najszybszą rybę na świecie uważano jej bliskiego krewnego, żaglicę pacyficzną (Istiophorus platypterus). Według niektórych źródeł potrafi ona pływać z szybkością do 100-110 km/h. Żaglice zazwyczaj mierzą ponad 3 metry i są bardzo zwinne pod wodą dzięki swojej unikalnej fizjonomii. Mają szpiczasty pysk, którym mogą zadawać rany nawet ludziom, a ich składane harmonijkowo płetwy grzbietowe przypominają żagiel. Podnoszą się one tylko wtedy, gdy żaglica atakuje i musi ustabilizować głowę przed ostatecznym uderzeniem w ofiarę.

Trzecie miejsce na liście najszybszych stworzeń morskich zajmuje włócznik (Xiphias gladius), zwany potocznie rybą-mieczem. Wyjątkowy, przypominający torpedę kształt ciała tego gatunku, a szczególnie mieczowata górna szczęka – stanowiąca 1/3 długości całego ciała – umożliwia mu przedzieranie się przez wodę i nabijanie zdobyczy. Włócznik może osiągać prędkości do 100 km/h, a do tego przyczynia się również aerodynamiczny kształt jego głowy.

Wśród niesamowitych pływaków na pewno warto wspomnieć o niezrównanych nurkach. W tej kategorii jest absolutnym mistrzem zyfia gęsiogłowa (Ziphius cavirostris). Ten morski ssak, który można spotkać w szerokim pasie wód umiarkowanych i tropikalnych – w tym także w Morzu Śródziemnym – potrafi nurkować na głębokość nawet ponad 2900 metrów, trzymając dech aż przez 3 godziny i 40 minut! Naukowcy przypuszczają, że te mądre istoty nauczyły się eksploatować głębokie warstwy oceanu, pełne smakowitych głowonogów, ale pozbawione groźnych drapieżników takich jak orki.