Nocne pocenie się – zrozumieć symptom, znaleźć przyczynę i skutecznie leczyć

Pocenie się podczas snu nie jest zawsze oznaką tzw. nocnych potów. Symptom ten nie jest związany z nadmierną potliwością czy efektem przegrzania organizmu. Przyczyny potów nocnych mogą być różnorodne, a ich prawidłowe zidentyfikowanie często wymaga szeregu badań oraz doświadczenia medycznego. Kiedy więc powinniśmy być zaniepokojeni tym symptomem?

Dane pokazują, że problem nocnych potów zgłasza aż 40% pacjentów odwiedzających lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ta przypadłość wydaje się równomiernie dotykać obie płci, choć u kobiet przyczyny są zwykle hormonalne i często łatwiejsze do diagnozy.

Co to są dokładnie nocne poty? Oczywiście, nie chodzi tu o sytuacje, kiedy ktoś idzie spać w ciepłej piżamie, przykrywa się grubą kołdrą i budzi się spocony. To normalne, że nasz organizm produkuje pot w celu obniżenia temperatury ciała.

Mimo braku oficjalnej definicji medycznej tego zjawiska, badacze amerykańscy w 2012 roku wyodrębnili pewne kryteria nocnych potów, takie jak regularność, intensywność (necessitująca zmiany odzieży nocnej i/lub pościeli) oraz wywoływany dyskomfort. Miejsce pocenia jest zróżnicowane, od twarzy i dłoni, po plecy i klatkę piersiową.

Przyczyny tego zjawiska są niejasne. Sugeruje się, że mogą mieć podłoże termoregulacyjne, obserwowane np. w przypadku gorączki związanej z infekcjami. Inna teoria wskazuje na wpływ układu nerwowego, zaburzenia reakcji chemicznych czy procesu osmozy w organizmie albo bezpośrednią stymulację gruczołów potowych.

Nocne poty są często objawem menopauzy. Główną przyczyną jest tutaj wahanie poziomów hormonów żeńskich – estrogenu i progesteronu, co wiąże się z procesem przekwitania i stopniowym wygaszaniem funkcji rozrodczej. Zmiany w ich poziomie wpływają na wydzielanie innych hormonów i zakłócają tym samym procesy termoregulacji. Jako rezultat, kobiety między 45 a 55 rokiem życia często skarżą się na uderzenia gorąca, rumień i potliwość zwłaszcza w nocy. Właściwie dobrana terapia hormonalna może tu przynieść znaczącą poprawę.

Nocne poty mogą również pojawiać się u kobiet po porodzie, kiedy gospodarka hormonalna jest jeszcze niestabilna, a także przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, w przypadku planowego odstawienia tabletek. Innym typowo żeńskim problemem jest przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników. To zjawisko polega na wyczerpaniu pęcherzyków jajnikowych przed 40-tym rokiem życia, co prowadzi do poważnych zmian hormonalnych.