Przygoda z odżywczymi posiłkami w słoikach: cechy, typy i inspiracje kulinarnych pomysłów

Jednym z atutów lunchów w słoikach jest ich niesamowita estetyka. Wynika ona z metody układania składników warstwami w kolorowe kompozycje, które rzeczywiście pobudzają apetyt. Za tą techniką kryje się nie tylko aspekt wizualny, ale także praktyczny!

Na dnie słoika zawsze znajduje się sos, który jest istotnym elementem każdego lunchu w słoiku. Może to być dressing jogurtowy lub winegret, a nawet pikantna mieszanka azjatycka. Następnie, warstwowo układa się cięższe, gotowane składniki, takie jak kasze, ryż, makaron, kukurydza, ziemniaki oraz mięsa czy warzywa strączkowe. W środkowej części słoika umieszczamy twardsze warzywa, takie jak starta marchew, gotowane buraki czy ogórki kiszone, a na wierzchu świeże liście sałat lub ziół. Te ostatnie są na tyle odległe od sosu, że nie powinny zwiędnąć nawet po całonocnym przechowywaniu w lodówce.

Do przygotowania lunchów wykorzystuje się większe słoiki o pojemności 0,7 lub 1 litra. Mogą one być wyposażone w oddzielną nakrętkę lub pokrywkę zatrzaskową z uszczelką silikonową. Bezpośrednio przed spożyciem słoik przekręca się do góry dnem pozwalając, aby sos spenetrował warstwy pod spodem. Następnie zawartość można wyłożyć na talerz lub konsumować bezpośrednio ze słoika. W tym drugim przypadku zaleca się użycie większych słoików, w których zostawimy nieco miejsca na wymieszanie składników.