Top 10 gatunków inwazyjnych, które zagrażają ekosystemom na świecie

Perturbacje równowagi biologicznej powodują, że niektóre gatunki zwierząt ekspansywnie kolonizują nowe obszary, podczas gdy inne, bardziej wrażliwe gatunki, narażone są na wymarcie. Człowiek i proces globalizacji często są głównymi sprawcami takich sytuacji. Domowy kot jest jednym z najlepszych przykładów naszej zdolności do zakłócania naturalnych ekosystemów. Przyjrzyjmy się bliżej dziesięciu najbardziej inwazyjnym zwierzętom na świecie.

Dzikie koty domowe w Australii każdego dnia polują na ponad milion gadów, które należą do 258 różnych gatunków. Na wielu wyspach doprowadziły one do eksterminacji lokalnych populacji ptaków. W Stanach Zjednoczonych stworzyły one poważne zagrożenie dla małych ssaków. Jest wiele innych gatunków zwierząt, które stały się inwazyjne i trudno je kontrolować. Wybór najbardziej destrukcyjnych jest trudny, ale warto zauważyć, że wśród nich znajdują się przedstawiciele wszystkich klasyfikacji zoologicznych, w tym owady i mięczaki.

Zwykły karp (Cyprinus carpio), często pojawiający się jako danie wigilijne, jest uznawany za jeden z najbardziej szkodliwych gatunków inwazyjnych w środowiskach wodnych. Został celowo wprowadzony do zbiorników wodnych w 60 krajach jako ryba smaczna, zdrowa i idealna dla wędkarzy, ale teraz stanowi zagrożenie dla płytkich jezior i mokradeł. Jego nawyki żywieniowe niszczą roślinność denną, co ogranicza dostępność pokarmu dla innych zwierząt, takich jak kaczki. Karp wydala także fosfor, który promuje namnażanie niepożądanych glonów. Gatunek ten ma również wysoką zdolność do reprodukcji – wiadomo już, że jaja po spożyciu przez ptaki są częściowo zdolne do przetrwania aż do wydalenia, co ułatwia ich rozprzestrzenianie się. Dlatego też nie ma ograniczeń w połowie karpia, a w niektórych krajach prowadzone są wręcz masowe akcje ich odławiania.