Wpływ tradycyjnych polskich produktów regionalnych na zdrowie i sylwetkę

Kiedy wybieramy się w podróż po Polsce, nie da się ukryć, że częścią tej przygody jest odkrywanie regionalnej kuchni. Próbując takich specjałów jak toruńskie pierniki, oscypek, czy bryndza podhalańska musimy jednak pamiętać, że wpływają one na nasze zdrowie i figurę. Ile kalorii zawierają te popularne produkty? Co skrywa ich skład? Czy każdy może je spożywać bez ograniczeń, czy istnieją pewne stany zdrowotne, które wymagają ostrożności?

Oscypek jest charakterystycznym dla Podhala wędzonym serem. Jego produkcja odbywa się z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego. W jednym oscypku (przyjmując, że 100 g to trzy niewielkie serki) znajdziemy 386 kcal, białko w ilości 29 g oraz 30 g tłuszczu. Kaloryczność oscypka porównywalna jest do serów żółtych – nie jest to więc produkt dietetyczny ze względu na wysoką gęstość energetyczną. Oscypek dostarcza również sporo soli, co może być niezdrowe dla osób cierpiących na nadciśnienie czy choroby nerek. Niemniej jednak, badania naukowe wskazują, że spożycie tego sera może zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym i miażdżycy, a także wspomagać detoksykację organizmu. Oscypek jest znakomitym źródłem białka i wapnia, co pozytywnie wpływa na kondycję organizmu.

Z drugiej strony, bryndza podhalańska to miękki, biały ser podpuszczkowy o pikantnym i słonym smaku. Podobnie jak oscypek, produkowany jest z mleka owczego lub mleka owczego z dodatkiem krowiego. Bryndza ma nieco mniejszą kaloryczność – 100 g tego sera to 236 kcal, 17 g białka i 18,8 g tłuszczu. Naturalne żywienie owiec, które dostarczają mleko do produkcji bryndzy, sprawia, że ten ser ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Badania sugerują, że produkty na bazie mleka owczego mogą działać przeciwnowotworowo i hamować rozwój chorób Alzheimera i Parkinsona. Dodatkowo pozytywnie wpływają na procesy trawienia i odżywiania jelit przez dostarczanie probiotycznych bakterii.