Zdaniem naukowców tylko 5 krajów ma szansę przetrwać nadchodzącą apokalipsę

daniem naukowców już w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat będzie można mówić o końcu cywilizacji. Początki zaczęły się lata temu. Przyczyniają się do tego kurczące się zasoby planety, nieustannie rosnąca populacja ludzkości oraz zmiany klimatu, do których przyczynia się człowiek. Naukowcy stworzyli intrygującą listę 5 krajów, które mają szansę przetrwać. Ku zdziwieniu wielu osób nie ma na niej takich potęg jak Rosja, Ameryka czy Chiny.

Które kraje zdołają przetrwać upadek cywilizacji?

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Anglia Ruskin twierdzą, że upadek cywilizacji nastąpi w skutek połączenia zniszczenia organicznych zasobów planety, tragedii ekologicznej oraz wzrostu populacji ludzkości.

Te trzy czynniki przyczynią się do załamania sytuacji na całym świecie. Zerwane zostaną łańcuchy dostaw, upadną globalne finanse, a umowy międzynarodowe zostaną zerwane. Będzie to koniec obecnej cywilizacji.

Wśród tego chaosu wyłania się jedynie 5 krajów, które zdołają przetrwać apokalipsę i prowadzić życie niezależne od reszty świata. Jednocześnie państwo, które jest na szczycie listy prawdopodobnie nie odczuje najmniejszych konsekwencji upadku cywilizacji, ponieważ jest w pełni samowystarczalne.

W szczęśliwej piątce znalazły się:

  • Nowa Zelandia,
  • Islandia,
  • Wielka Brytania,
  • Irlandia,
  • Tasmania.

Wybór naukowców na te kraje padł nie bez powodu. To właśnie tych 5 państw jest w stanie w pełni wyżywić swoich obywateli, ponieważ mają duże możliwości produkcyjne, a także stosunkowo niską gęstość zaludnienia. Jednocześnie są bardziej odporne na efekty globalnego ocieplenia, co spowodowane jest zarówno otoczeniem mórz i oceanów, jak i położenie w strefie klimatu umiarkowanego.

Każdy z wymienionych krajów jest wyspą, co ułatwia ochronę przed niechcianymi emigrantami, którzy w przypadku apokalipsy mogliby stanowić ogromne zagrożenie. Dodatkowi ludzie oznaczaliby większe napięcia oraz konieczność produkcji większej ilości pożywienia.

Ostatnim elementem istotnym w przypadku upadku cywilizacji okazała się możliwość produkcji prądu. Wszystkie wymienione wyspy są w stanie samodzielnie go wytwarzać. Biorąc pod uwagę wszystkie punkty listy, produktywność, położenie oraz zaludnienie można wyciągnąć proste wnioski – wymienione kraje są w pełni samowystarczalne.

Czy wybrane 5 krajów jest absolutnie bezpiecznych?

Mówiąc o apokalipsie wzięty jest tu pod uwagę jedynie scenariusz, który aktualnie jest najbardziej prawdopodobny z naukowego punktu widzenia. Jeśli upadek cywilizacji nastąpi w skutek przeludnienia planety oraz zmian klimatycznych, to kraje z listy stworzonej przez naukowców z Uniwersytetu Anglia Ruskin są zdecydowanie najbezpieczniejsze.

Niestety istnieją również inne scenariusze, które są mniej prawdopodobne, ale w przypadku ich wystąpienia wszystko ułoży się zupełnie inaczej. Mowa tu o konfliktach zbrojnych, globalnej katastrofie czy wojnie nuklearnej.
Jednym z kroków, które każdy może podjąć, aby zminimalizować ryzyko upadku cywilizacji jest dbanie o środowisko. Nawet najmniejsze czynności ekologiczne pomagają planecie, a w efekcie pozytywnie oddziałują na całą ludzkość i zwiększają jej szanse na przetrwanie.

One thought on “Zdaniem naukowców tylko 5 krajów ma szansę przetrwać nadchodzącą apokalipsę

Dodaj komentarz