Co powoduje krwawienie w trakcie zbliżenia seksualnego? Zrozumienie przyczyn obecności krwi podczas intymności

Krwawienie towarzyszące stosunkowi płciowemu może mieć wiele różnych przyczyn. Często jest to skutek otarć, które mogą wynikać z braku odpowiedniego nawilżenia pochwy lub nieodpowiednio dobranego ułożenia w trakcie intymności. Może jednak również istnieć ryzyko, że obecność krwi podczas seksu jest wynikiem chorób narządów płciowych. Krwawienie w czasie lub po stosunku mogą również wywoływać polipy szyjki macicy, nadżerka bądź endometrioza.

Niewątpliwie, krwawienie doświadczane w trakcie czynności seksualnej często budzi duże niepokoje i jest źródłem stresu. Tym bardziej, jeżeli mówimy o kobietach aktywnie prowadzących życie seksualne, a nie o drobnym krwawieniu związane ze startem aktywności seksualnej i przerwaniem błony dziewiczej.

Gdy krwawienia są zjawiskiem powtarzającym się, kobieta powinna bezwzględnie zgłosić to lekarzowi. Wizyta u specjalisty pozwoli na przeprowadzenie odpowiednich badań oraz postępowania terapeutycznego, co przekładać się będzie na spokój psychiczny pacjentki.

Przyczyny obecności krwi lub śladów krwi podczas stosunku są różne, począwszy od drobnych spraw, a skończywszy na poważnych schorzeniach, w tym także tych o charakterze nowotworowym.

Najczęściej jednak za krwawienie odpowiedzialne są drobne otarcia błony śluzowej pochwy powstające w wyniku penetracji. Mogą one być efektem niedostatecznego nawilżenia, prowadzącego do suchości pochwy. Często problem ten ma związek z nieodpowiednią pozycją seksualną czy pominięciem gry wstępnej, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i eliminacja dyskomfortu. Nadmierna suchość pochwy może być również symptomen choroby – zaburzeń hormonalnych, które z wiekiem są coraz częstsze.

Pojawienie się krwi podczas stosunku w czasie cyklu menstruacyjnego może być związane z owulacją. Ból owulacyjny, który odczuwa wiele kobiet, wiąże się z niewielkim krwawieniem z jajnika. Krew ta przedostaje się do jamy brzusznej, podrażniając otrzewną i nerwowe zakończenia, co powoduje ból.

Wśród chorób mogących powodować krwawienie lub plamienie podczas stosunku warto zwrócić uwagę na patologiczne zmiany występujące w szyjce macicy, np. polipy. Niektóre infekcje bakteryjne czy grzybicze również mogą towarzyszyć plamieniu z pochwy w trakcie stosunku. Na koniec listę zamykają nowotwory.