Czy rezygnacja Jarosława Kaczyńskiego z rządu zwiastuje jego całkowite odejście od polityki?

Jak podaje Państwowa Agencja Prasowa, Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Od dziś nie będzie sprawował już swojej funkcji, a jego miejsce w rządzie przejmie szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Jak dowiedzieliśmy się z oficjalnych komunikatów, decyzję o odejściu Jarosława Kaczyńskiego podpisał już premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda. Jakie plany na swoją dalszą karierę ma Jarosław Kaczyński? Czy planuje definitywnie odejść z polityki? Czy to już czas na emeryturę?

Zmiany w rządzie

To już pewne, że w środę, 22 czerwca odbędzie się rekonstrukcja rządu. Swoje stanowisko oficjalnie opuści Jarosław Kaczyński, a jego miejsce przejmie aktualny szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Jarosław Kaczyński odchodzi z funkcji wicepremiera oraz przewodniczącego Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Kaczyński w rządzie, na swoim stanowisku, spędził 20 miesięcy. Pytany o to, jak ocenia swoją pracę, mówi, że jest usatysfakcjonowany, ponieważ udało mi się zrealizować wszystkie założone cele. Podkreśla również, że był to wyjątkowo trudny czas, spowodowany zarówno przez szalejącą na świecie pandemię, oraz wojnę na Ukrainie. Kaczyński uważa, że podołał wszelkim postawionym przed nim wyzwaniom. Jako szczególny sukces podaje wyjazd do Ukrainy i spotkanie z prezydentem Zełenskim.

Co dalej z karierą Jarosława Kaczyńskiego

Mogłoby się wydawać, że odejście z rządu może zwiastować szykowanie się na emeryturę. Nic bardziej mylnego. Jarosław Kaczyński ma zamiar w pełni poświęcić się swojej partii. Jak sam mówi, nadchodzi teraz bardzo ważny czas dla PiSu, czyli zbliżają się wybory. Prezes partii wyraźnie powtarza, że dopuszcza jedynie możliwość, w której jego partia ponownie wygrywa wybory i może rządzić następną kadencję. Bardzo możliwe, że po tych wyborach Jarosław Kaczyński postanowi odsunąć się w cień i być może odejść od polityki. Przypominamy, prezes PiS ma 73 lata i od dłuższego czasu jest bardzo aktywny na politycznej scenie.