Czym są tężnie solankowe i jakie mają właściwości?

Tężnie solankowe ostatnimi czasy zyskują na popularności. Wcześniej można je było spotkać jedynie w uzdrowiskach. Aktualnie powstaje ich coraz więcej, nawet w dużych miastach, na terenie parków i skwerów. Czasami są również dostępne w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, do dyspozycji gości. Tężnie solankowe mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie jeśli chodzi o drogi oddechowe. Jesteście ciekawi czym w ogóle jest tężnia solankowa i jak działa? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

Czym są i jak działają tężnie solankowe?

Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja, otoczona z zewnątrz tarniną lub cienkimi gałązkami brzozy. Pomiędzy nimi umieszczona jest specjalna pompa, która odpowiada za prawidłowy obieg wody. Pompa sprawia, że po gałązkach rozprowadzana jest solanka. Na skutek tego procesu w powietrzu wytwarza się specjalny aerozol, który dostarcza nam mikroelementy. W solance przede wszystkim znajdziemy jod, brom, magnez, a także potas, żelazo i sód. Dzięki takiemu nagromadzeniu pierwiastków, przebywanie w pobliżu tężni solankowej, to namiastka przebywania nad morzem.

Właściwości tężni solankowej i jak z niej korzystać

Żeby skorzystać chociaż trochę z właściwości tężni solankowej powinniśmy przebywać w niej co najmniej pół godziny. Jednak optymalny czas to około godzinna inhalacja. W przypadku dużych tężni najlepiej jest spacerować wokół nich. Przyspieszy to krążenie krwi i ułatwi rozprzestrzenianie się mikroelementów wraz z wdychanym tlenem. Najwięcej skorzystamy z właściwości tężni w ciepłe, słoneczne dni. Jeśli chodzi o właściwości tężni solankowej, to działa ona doskonale na wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych i zapobiega ich nawracaniu. Pomaga przy katarze, bólu gardła i problemach z zatokami. Pomaga również oczyścić układ oddechowy z zanieczyszczeń (między innymi smogu). Działa również wspomagająco w leczeniu chorób tarczycy. Przynosi również ulgę astmatykom oraz alergikom. Częste korzystanie z tężni wspomaga pracę serca oraz pozytywnie wpływa na układ kostny. Z tężni nie powinny korzystać osoby, które niedawno miały zawał, mają chorobę wieńcową, nowotwory oraz niskie ciśnienie krwi.