Dieta bocianów: od żab po termity

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego kraju, obok orła białego i żubra, jest niewątpliwie bocian, zwany naukowo Ciconia ciconia. Gatunek ten jest pod szczególną ochroną w Polsce. Wielu ludzi zastanawia się jednak, co znajduje się na codziennym jadłospisie tych ptaków i czy składa się on wyłącznie z żab? Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu osób zaskakująca.

Co je bocian, mocno zależy od pory roku, warunków atmosferycznych oraz miejsca, w którym aktualnie przebywa. Na terenie naszego kraju, bociany preferują polowania na mokradłach – łąkach, pastwiskach, brzegach stawów i rzek czy polach uprawnych po skończonych pracach rolniczych. Niektóre z nich wybierają również płytkie zbiorniki wodne. Choć płazy są częścią diety tych ptaków, nie są jedynym jego elementem. Bociany są bowiem zarówno owadożerne jak i mięsożerne.

Podczas polowań, bociany opierają się głównie na swoim wzroku, dlatego preferują tereny o niskiej roślinności. Choć w ich diecie żaby są obecne, to nie są one głównym składnikiem – stanowią jedynie uzupełnienie. Bociany nie są dobrymi łowcami, dlatego skupiają się na łatwych celach i dostosowują swoje preferencje do aktualnej sytuacji środowiskowej. Oprócz płazów, w diecie bocianów można znaleźć bezkręgowce (np. dżdżownice, ślimaki, chrząszcze, pasikoniki, świerszcze, pijawki), gady (jaszczurki oraz węże), pisklęta innych ptaków, małe ssaki (myszy, krety, ryjówki, łasice, gronostaje) oraz ryby (młode karpie i płocie, pstrągi).

Pisklęta bocianów na początku swojego życia żywią się głównie dżdżownicami, ale z czasem ich dieta staje się bardziej zróżnicowana. W celu wykarmienia młodych, rodziców każdego dnia musi spędzić na polowaniu średnio 10 godzin.

Bociany co roku pod koniec lata migrują do Afryki, gdzie spędzają zimę. Podczas pobytu na tym kontynencie żywią się głównie owadami, takimi jak termitów i szarańczę. Jednak w zależności od dostępności mogą zjeść także drobne ssaki, węże, skorupiaki, a nawet skorpiony oraz, jeśli natrafią na mokradła, żaby i małe ryby. Właśnie na tych terenach ptaki gromadzą zapasy tłuszczu, które później wykorzystają.

Podczas migracji z Polski do Afryki, która trwa 3 miesiące i pokonuje około 10 tys. kilometrów, bociany polują głównie na owady, które łapią w locie. Czasem jednak zatrzymują się, aby poszukać innych gatunków – ssaków, gadów lub płazów (w tym żaby i jaszczurki) czy resztki jedzenia, w zależności od dostępności pokarmu w danym miejscu. Bociany to niezwykłe ptaki, które potrafią doskonale adaptować się do różnych warunków.