Interpretacja braku miesiączki podczas stosowania środków antykoncepcyjnych

Brak miesiączki podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest naturalnym zjawiskiem. Uważane za miesięcznicę krwawienie, które występuje po zakończeniu cyklu przyjmowania tabletek, nazywane jest krwawieniem odstawiennym. Mówi się o braku okresu, gdy takie krwawienie nie ma miejsca. Zaleca się zwrócenie się do lekarza w przypadku wszelkich nieprawidłowości krwawienia zarówno podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, jak i po ich zaprzestaniu.

Brak menstruacji przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych to normalne zjawisko fizjologiczne. Krwawienie, które występuje podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek, jest często błędnie nazywane miesiączką po zaprzestaniu stosowania tabletek. Jest ono jednak wynikiem zupełnie innych procesów niż naturalna menstruacja u kobiet, które nie korzystają z tej formy kontroli urodzeń.

W naturalnym cyklu miesięcznym, krwawienie jest wynikiem przestania działania ciałka żółtego i tym samym złuszczania błony śluzowej macicy. W przypadku kobiet zażywających doustne środki antykoncepcyjne, krwawienie odstawiennym jest spowodowane obniżeniem poziomu hormonów we krwi podczas przerwy czy po zaprzestaniu zażywania pigułek.

Sytuacje nieregularnego krwawienia i plamienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych często mają miejsce podczas zalecanej przerwy w ich stosowaniu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Częstym zjawiskiem jest również brak krwawienia odstawiennego, co niekiedy błędnie interpretowane jest jako oznaka ciąży. Brak krwawienia w tym kontekście nie oznacza, że powinno się przestać przyjmować tabletki – kolejne opakowanie powinno być rozpoczęte zgodnie z zaleceniami. Zwykle po kilku miesiącach przyjmowania środków antykoncepcyjnych organizm „dostosowuje się” do nowej sytuacji.

Niewielkie plamienia zamiast okresu podczas stosowania tabletek nie powinny budzić niepokoju, jednak warto dokładnie obserwować swój organizm podczas korzystania z hormonalnej antykoncepcji. Nieregularne krwawienia i plamienia, które pojawią się nagle po dłuższym czasie regularnego zażywania tabletek i regularnych cyklach, wymagają konsultacji ginekologicznej. Jeśli podejrzewamy, że brak krwawienia odstawiennego może wynikać z ciąży, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i wykonać test ciążowy, jako że ciąża jest przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.