Jak małymi krokami walczyć z depresją?

Są ludzie, którzy nieświadomie pogrążają się w depresji. Mogą nawet mieć w głowie myśli o samobójstwie lub zastanawiać się, jak to zrobić. Nikt nie może się obwiniać za te myśli, gdy nie prosi o pomoc, ale konieczne jest rozpoznanie, kiedy sięga dna.

Kiedy już sięgniesz dna, pozostaje tylko jedno: zacząć się wspinać z dołka, w który nieświadomie się wkopałeś. Tak zaczynasz walczyć z depresją, tak możesz znów rozwinąć skrzydła… i latać. Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz zacząć walczyć ze swoimi smutnymi uczuciami lub depresją. Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, musisz poszukać profesjonalnej pomocy.

Zmień coś w swoim życiu

Jeśli możesz przenieść się w lepsze miejsce, zrób to. Poszukaj pracy w innej lokalizacji i po prostu zacznij od zera gdzieś indziej. Jeśli nie chcesz się zbytnio przemieszczać, zmień lokalizację we własnej miejscowości,  lub po prostu przenieś pracę do innego środowiska. Najlepiej przeprowadzić się gdzieś indziej, bo wtedy można sobie pozwolić na świeży start.

Zaakceptuj to, kim jesteś

Czasami depresje powstają dlatego, że udajesz kogoś, kim nie jesteś. Czy po przeprowadzce można zdecydować, że zaczniemy być sobą, bez masek? I kto cię kocha, powinien cię zaakceptować, a kto tego nie robi, nie jest godzien być w twoim życiu. Nigdy nie żałuj, że pokazujesz kim naprawdę jesteś, nie przejmuj się tym, co inni o Tobie myślą, bo Twoi przyjaciele Cię zaakceptują i zasłużą na Twój czas.

Dowiedz się, co cię zdołowało

To ważne: aby się rozwijać, musisz wiedzieć, co sprawiło, że przeżyłeś załamanie. Tutaj polecamy wykorzystać metody psychologii konwencjonalnej w leczeniu depresji. Może to była śmierć bliskiej osoby, albo stres w pracy czy toksyczny związek. Może twoje myśli sprawiają, że czujesz się coraz gorzej, jest wiele okoliczności, które mogą sprawić, że poczujesz się źle, ale masz moc, aby pozwolić depresji ciągnąć cię w dół z nim, lub nie.

Niezależnie od okoliczności, trzeba się dowartościować i uświadomić sobie, ile jest się wartym. Zapisz swoje uczucia, a następnie pomyśl o nich obiektywnie. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zrozumieć sytuację, tak jakbyś był sąsiadem lub osobą postronną w swoim życiu.

Wyznaczaj małe cele

Kiedy osiągasz rzeczy, nawet jeśli są one małe, pogratuluj sobie za to. Wyznaczaj małe cele i ciesz się, gdy je osiągasz, np. witaj się z sąsiadami, uśmiechaj się do kasjera w supermarkecie lub przychodź 5 minut wcześniej do pracy. Niektóre cele mogą być łatwe, ale inne mogą kosztować Cię więcej, nie przejmuj się tym i ciesz się podróżą. Możesz być najlepszą wersją siebie, pod warunkiem że naprawdę chcesz to osiągnąć. Musisz czuć, że jesteś tego wart. Nie udawaj tego, kim nie jesteś, rób wszystko tak, jak dyktuje ci serce.

Bądź pozytywnie nastawiony

Niektóre dni są gorsze od innych, ale nie pozwól, by te dni cię dopadły. Zamiast tego pomyśl o tym, co udało ci się osiągnąć. Będziesz mógł zacząć odczuwać energię do pracy. Czekają Cię wewnętrzne zmiany, które poprawią Twoje życie – świat stanie się łatwiejszy.

Nie przejmuj się ocenami innych ludzi, żyjesz swoim życiem i musisz skupić się na sobie i swoim samopoczuciu. Życie może dać ci problemy i to są normalne rzeczy. Niektóre będą bardziej skomplikowane niż inne i z najbardziej ekstremalnych okoliczności można się wiele nauczyć,  ale pamiętaj, jeśli stwierdzisz, że nie jesteś w stanie sobie poradzić, to skonsultuj się z profesjonalistą.