Które oleje chronią przed korozją?

Korozja elementów zawierających żelazo jest niepożądanym zjawiskiem, przed którym chroni warstwa cynku. Ocynk nie gwarantuje jednak pełnej ochrony przed korozją. Wystarczy powierzchniowe uszkodzenie powłoki i na powierzchni stalowego elementu pojawią się nieestetyczne wżery. W celu zwiększenia ochrony przed rdzewieniem, w przypadku konstrukcji i części metalowych można stosować również olej antykorozyjny. To środek prosty w aplikacji i skuteczny w pewnym zakresie czasu.

Profesjonalne środki antykorozyjne

Do konserwacji części i elementów konstrukcji stalowych narażonych na działanie wilgoci stosuje się specjalne rodzaje środków antykorozyjnych o konsystencji zbliżonej do oleju. To preparaty, które tworzą na metalowej powierzchni dość grubą, ale suchą warstwę ochronną. Preparat izoluje element stalowy od wpływu czynników środowiskowych, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia korozji. Co ważne, woskową powłokę ochronną można dość łatwo usunąć, co w zasadniczy sposób odróżnia specjalny olej antykorozyjny od dawniej stosowanych, popularnych preparatów bitumicznych, które zapewniały dobrą ochronę przed rdzewieniem, ale były później trudne do usunięcia. Profesjonalne środki na bazie oleju są skuteczne i wygodne w aplikacji, a dzięki ograniczonej trwałości, nie ma problemu, by w razie potrzeby szybko się ich pozbyć.

Oleje maszynowe o właściwościach antykorozyjnych

Obok profesjonalnych preparatów przeznaczonych do trwałego zabezpieczenia elementów stalowych przed rdzewieniem w sprzedaży dostępne są również bardziej tradycyjne oleje antykorozyjne, dedykowane smarowaniu i konserwacji maszyn. To produkty wzbogacone substancjami o antykorozyjnych właściwościach, wykorzystywane m.in. do mycia stalowych części, elementów maszyn i urządzeń przemysłowych. Maszynowy olej antykorozyjny może być stosowany na etapie obróbki mechanicznej stalowego elementu, podczas jego transportu i przechowywania, zabezpieczając jego powierzchnię przed korodowaniem przez okres od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Współczesne oleje o antykorozyjnych właściwościach są pod tym względem niezwykle skuteczne. Takich olejów używa się m.in. do ochrony łańcuchów, do mycia obrabiarek i wytwarzanych przez nie części stalowych.

Do kategorii olejów antykorozyjnych zalicza się szereg produktów przeznaczonych do ochrony elementów stalowych przed rdzewieniem. Są to zarówno oleje maszynowe wykorzystywane do smarowania i mycia części maszyn, jak i specjalne preparaty dedykowane konserwacji powierzchni stalowych, pozwalające stworzyć na ich powierzchni trwałą, woskową warstwę ochronną.