Jaka karta microSD sprawdzi się najlepiej do telefonu?

Dzisiejsze telefony mają dość dużą pamięć wewnętrzną. Wydawałoby się więc, że w zupełności wystarczy nam ona do codziennego użytkowania. Jednak za rozwojem technologii idzie także wyższa jakość aparatów w telefonach. W związku z tym zdjęcia czy filmy zajmują coraz więcej miejsca. Jak możemy zwiększyć pojemność w naszym smartfonie? Jednym ze sposobów jest zakup zewnętrznej pamięci. Jaka karta microSD sprawdzi się najlepiej?

Karta microSD – co to takiego?

Najprościej mówiąc, karta SD jest przenośną pamięcią zewnętrzną, która służy do zapisu danych takich jak dokumenty, zdjęcia, grafiki czy materiały wideo. Z technicznego punktu widzenia jest to półprzewodnikowy nośnik danych, który działa w technologii flash. Karta microSD to z kolei mniejsza wersja SD, którą wykorzystuje się przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, jak telefony czy tablety.

Jaka karta pamięci do telefonu? Najważniejsze parametry

Zanim wybierzemy konkretny model, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście pojemność. Obecnie najczęściej możemy spotkać karty od 32 GB do 512 GB. 64 GB w zupełności wystarczy do standardowego użytku. Jeśli jednak smartfon służy nam do tworzenia profesjonalnych zdjęć czy filmów, warto postawić nawet na 128 GB i więcej. Przy wyborze wielkości pamięci warto najpierw sprawdzić, jakie karty obsługuje nasz telefon.

Szybkość karty to równie istotna kwestia, od której zależeć będzie to, jak długo pliki będą się zapisywać i kopiować. Informacje o prędkości są zwykle nadrukowane bezpośrednio na produkcie. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z kilkoma różnymi oznaczeniami. Pierwsze z nich to UHS-I, UHS-II oraz UHS-III. Opisuje maksymalną prędkość magistrali danych. Wynosi ona odpowiednio do 104 MB/s, 312 MB/s oraz 624 MB/s. Minimalny transfer danych jest z kolei określany klasami szybkości, jak Class 2, 4, 6 i 10 z minimalnymi prędkościami, odpowiednio: 2,4, 6 i 10 MB/s. Karta SD może posiadać też oznaczenie U1 lub U3, informujące o minimalnych prędkościach zapisu 10 MB/s i 30 MB/s. Aby mieć pewność, że nasza pamięć zewnętrzna obsłuży również wideo, powinniśmy zwrócić uwagę także na parametr V. Przykładowo V60 oznacza, że minimalna i stała prędkość zapisu danych wynosi 60 MB/s. Warto wiedzieć, że te wszystkie oznaczenia mogą występować obok siebie. Jak się w tym odnaleźć? Jaka karta pamięci do telefonu będzie odpowiednia? Do większości zastosowań sprawdzą się modele UHS-I U3 V30. Oczywiście, warto sprawdzić, jaką prędkość oferuje dany produkt, bo taka informacja pojawi się w specyfikacji. Przykładowo karty pamięci Samsung z powyższymi parametrami mogą osiągać do 200 MB/s prędkości odczytu i 130 MB/s prędkości zapisu.

Na koniec warto sprawdzić, czy karta jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Często zdarza się, że robimy zdjęcia w deszczu albo telefon nam upadnie. Ważne więc, by dany model był odporny na uszkodzenia.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.