Kotły gazowe jak działają i dlaczego są tak opłacalne dla centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym?

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Trzeba zaplanować wszystko bardzo dokładnie: powierzchnię domu, teren w około oraz to, w jaki sposób wyposażymy jego wnętrze. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób ocieplimy dom oraz jakie centralne ogrzewanie zainstalujemy. Do wyboru mamy ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie gazowe. Czy ogrzewanie gazowe w obecnych czasach to dobrze dobre rozwiązanie i co warto wiedzieć o kotłach gazowych?

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • dlaczego kotły kondensacyjne to opłacalna inwestycja
  • jak działa kocioł gazowy
  • gdzie kupić nowoczesny piec gazowy

Kotły kondensacyjne to nowoczesny sposób ogrzewania domu. Są tanie w utrzymaniu i zapewniają niezależność w kwestii centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym. Do tego są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż stare kotły węglowe i mogą śmiało konkurować z kotłami zasilanymi prądem z odnawialnych źródeł energii, szczególnie tam, gdzie z racji powierzchni lub ukształtowania terenu ciężko zamontować panele fotowoltaiczne. Nie emitują również zanieczyszczeń, dzięki czemu odzyskamy czyste powietrze wokół naszego domu.

Kotły kondensacyjne – jak działają

Kotły gazowe to bardzo oszczędny sposób ogrzewania domu. Dzięki dostępności do odpowiedniego paliwa mogą ogrzać nasz dom. W zależności od tego, czy mamy dostęp do sieci grzewczej miejskiej, możemy używać kotłów gazowych na gaz lub mieć dostęp do zbiornika z gazem LPG zakopanym na naszej posesji i w ten sposób ogrzewać nasz dom. W takim przypadku kupujemy jeden typ kotła gazowego, jednak wymieniamy dysze, bo to paliwo jest zupełnie inne. Niestety nie zawsze mamy dostęp do miejskiej sieci gazowej, ponieważ taki dostęp często jest tylko w dużych aglomeracjach miejskich, a na terenach wiejskich musimy jednak opierać się na osobnym zbiorniku na gaz LPG. Na szczęście taki zbiornik na gaz możemy zakupić lub wydzierżawić. Jednak zakup zbiornika na gaz LPG kosztuje, a dzierżawa może niestety wiązać nas z jednym dostarczycielem gazu. W przypadku jeśli jesteśmy podłączeni do ogólnej sieci gazowej, możemy w dowolnym momencie zmieniać dostarczyciela gazu bez wszelkich uciążliwych formalności.

Kotły ogrzewające wodę gazem pozwalają na szybkie ogrzanie wody doprowadzającej ciepło do naszego centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym. Są energooszczędne, można nimi sterować elektronicznie, ponieważ to bardzo nowoczesne urządzenia.

Kotły gazowe kondensacyjne – co jeszcze warto o nich wiedzieć

Gazowe kotły są bardzo ważnym elementem infrastruktury w każdym domu. Zapewniają bezawaryjne i bezproblemowe działanie. Nowoczesne piece gazowe są bardzo inteligentne, energooszczędne i zapewniają realne zmniejszenie kosztów eksploatacji. Do wyboru mamy kocioł kondensacyjny i niekondensacyjny (tradycyjny). Innym podziałem jest podział na kocioł jednofunkcyjny (jedynie do centralnego ogrzewania) i dwufunkcyjne (służą również do przygotowania ciepłej wody użytkowej).

Gazowe kotły dwufunkcyjne przeznaczone są do niewielkich budynków. Piec gazowy musi być zamontowany blisko źródła wody – w łazience lub kuchni. Do dużych domów zdecydowanie bardziej efektywne będą gazowe kotły jednofunkcyjne.

Wybierając kondensacyjne kotły trzeba zwrócić uwagę na jego moc. Jeżeli zakupimy kocioł o zbyt dużej mocy, zużyty gaz zmarnuje się i odbije się to na kosztach ogrzewania pomieszczeń. Gdy moc będzie zbyt mała, zużycie gazu zwiększy się, a kocioł szybciej skończy swoją pracę nie ogrzewając wystarczająco pomieszczeń. Sporo możemy zyskać, zakupując kocioł z możliwością kontrolowania spalania gazu, dzięki czemu jakość gazu nie będzie miała wpływu na pracę kotła.

Aby mieć w pełni sprawną instalację konieczne są również dodatkowe akcesoria najwyższej jakości. Jednym z nich są regulatory, które utrzymują temperaturę kotła na stałym poziomie. Dzięki temu kocioł kondensacyjny daje nam oszczędności.  Regulatory mogą być przewodowe (przewody umieszczone pod tynkiem) lub bezprzewodowe. Innymi akcesoriami niezbędnymi w instalacji są czujniki, syfony do zaworu bezpieczeństwa, maskownice i podstawy ścienne do modułu pogodowego.

Gdzie kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania?

Aby znaleźć najwyższej jakości kotły gazowe warto zapoznać się z ofertą największych światowych producentów. Każdy z nich ma w naszym kraju wielu dystrybutorów, u których możemy zakupić zarówno sam kocioł, jak i niezbędne części do niego (jak na przykład https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kotlygazowe.html). Specjaliści pomogą nam wybrać piec gazowy odpowiedni dla naszego domu. Wezmą pod uwagę metraż, nasze potrzeby, dostępność technologii na danym obszarze, jak i oczywiście nasz budżet. Wielu dystrybutorów poza doradztwem oferuje również kompleksową obsługę, montaż całej instalacji, włącznie z ewentualną dzierżawą zbiornika, jak i późniejszy serwis.

Aby porównać oferty różnych firm warto przejrzeć ich witryny internetowe, oraz opinie w mediach społecznościowych, porównywarkach cenowych i wizytówce Google Moja Firma. Oczywiście najlepszą rekomendacją jest polecenie od znajomego, dlatego warto popytać sąsiadów, bądź rodzinę, czy korzystali z usług konkretnej firmy lub mają określony model pieca gazowego. Takie rekomendacje są podwójnie skuteczne, ponieważ mamy możliwość od razu przyjrzeć się gotowej już instalacji zamontowanej w czyimś domu.