Czy nadal opłaca się inwestowanie w nieruchomości?

Rosnąca inflacja, stale zmieniająca się sytuacja ekonomiczno-gospodarcza państwa oraz podnoszone przez Narodowy Bank Polski stopy procentowe sprawiają, że wiele osób zastanawia się w co warto zainwestować swoje oszczędności. Jeden z popularniejszych sposobów na ulokowanie własnego kapitału to zakup nieruchomości. Co do zasady, zakup działki, mieszkania czy domu umożliwia przechowanie oszczędności bez ryzyka straty ich wartości.

Zakup nieruchomości pod wynajem lub do dalszej sprzedaży

Inwestycje w nieruchomości możemy podzielić na kilka różnych opcji. Z jednej strony ciekawym wyborem jest zakup mieszkania lub domu z myślą o jego wynajmie. Popyt najemców na nieruchomości, w szczególności te ulokowane w centrach dużych miast, jest bardzo duży i często przewyższa podaż lokali. Wynajem umożliwia pozyskiwanie przychodów co miesiąc, nie wymuszając jednocześnie na właścicielu ponoszenia większych wydatków związanych z posiadaniem owej nieruchomości. Wszystkie opłaty ponoszą najemcy, dodatkowo regulując zobowiązania związane z ceną wynajmu. Zakup nieruchomości pod wynajem jest więc sposobem na długoterminową inwestycję. Kolejną opcją jest zakup nieruchomości z myślą o jej dalszej odsprzedaży w wyższej cenie, czyli tzw. „House Flipping”. Cały proces polega na nabyciu mieszkania lub domu, w stanie wymagającym remontu lub napraw. Inwestor przeprowadza stosowne prace, mające na celu przywrócenie lokalu do stanu używalności i odsprzedaje go dalej, oczywiście z odpowiednim zyskiem.

A może inwestycja w lokale użytkowe pod wynajem?

Sposobem numer trzy, jeśli chodzi o inwestycję w nieruchomości, jest zakup lokalu użytkowego z myślą o jego wynajmie. Rozwój branży budowlanej spowodował znaczny wzrost liczby lokali użytkowych dostępnych do sprzedaży. Mowa tu o najróżniejszych nieruchomościach, poczynając od niewielkich obiektów wolnostojących, przez pomieszczenia w przyziemiach budynków mieszkalnych bądź galeriach handlowych, aż po ogromne hale użytkowe zlokalizowane często poza obszarami mieszkalnymi. Zakup nieruchomości jest ciekawym sposobem ulokowania kapitału niezależnie od sytuacji ekonomiczno-gospodarczej. Warto przy tym pamiętać, że zjawiska takie jak rosnąca inflacja, czy pogarszająca się sytuacja na rynku pracy mogą spowodować, że najemcy nie będą zainteresowani wynajmem naszego lokalu lub podczas trwania umowy utracą możliwość bieżącego regulowania zobowiązań finansowych.