Czym jest EcoDriving, jak go stosować i jakie płyną z niego korzyści?

Czy wiesz, że wprowadzając zasady EcoDrivingu będziesz w stanie oszczędzić nawet do 1400 zł na benzynie? Wydaje Ci się to nieprawdopodobne. Sam spróbuj. Przekonasz się, że wprowadzenie kilku prostych nawyków w jeździe samochodem, może się okazać niezwykle korzystne dla Twojego portfela. Aktualnie najwięcej pieniędzy kierowcy wydają, nie na naprawy samochodów, a na paliwo. Dlatego, żeby ograniczyć spalanie Twojego samochodu, wypróbuj poniższe zasady, nie pożałujesz!

Najważniejsze zasady EcoDrivingu

EcoDriving to nic innego jak ekonomiczna jazda samochodem. Okazuje się, że nasze zachowania za kierownicą mają istotny wpływ na to ile paliwa spala nasze auto. Dlatego zastosowanie tych kilku prostych zasad spowoduje, że niebawem nasze wydatki na benzynę mogą znacząco spaść.

Nie przeciągaj samochodu na obrotach!

Pierwsza zasada EcoDrivingu to utrzymywanie obrotów silnika na odpowiednim poziomie. Oczywiście czasami sytuacja wymaga od nas krótkiego przeciągnięcia na obrotach, ale nie pozwólmy, żeby ten nawyk wszedł nam w krew. Jak do tego nie dopuścić, otóż biegi powinniśmy zmieniać na wyższe, zawsze gdy obrotomierz zbliża się do 2500 obrotów na minutę.

Unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania

Każde gwałtowne hamowanie i przyspieszanie zwiększa spalanie naszego samochodu. Dlatego unikajmy tego typu sytuacji, jeśli nie jesteśmy do nich zmuszeni. Dodatkowo taka szarpana jazda nie jest komfortowa ani dla nas, ani dla naszych pasażerów. Jeśli na przykład z daleka widzisz, że na skrzyżowaniu jest czerwone światło, zdejmij nogę z gazu i dojedź spokojnie do świateł. Nie musisz hamować na ostatnią chwilę!

Staraj się hamować silnikiem!

Niestety niewielu kierowców korzysta z metody hamowania silnikiem. A ta pozwala naprawdę znacząco obniżyć spalanie naszego samochodu. Co to jest hamowanie silnikiem? Wróćmy do wcześniej wspomnianego już dojeżdżania do skrzyżowania. Jeśli z daleka widzimy czerwone światło, jest to idealny moment do wykorzystania tej metody. Wystarczy odpuścić gaz i w momencie, gdy samochód zaczyna gubić prędkość zredukować bieg do niższego, delikatnie pomagając sobie sprzęgłem.