Nowe oznakowanie artykułów gospodarstwa domowego

Nowe etykiety energetyczne dla dużych urządzeń AGD weszły w życie 1 marca 2021 roku. Zmiany w stosunku do starej wersji dostarczają więcej informacji i ułatwiają interpretację etykiety.

Dlaczego konieczne jest nowe oznakowanie?

Etykieta energetyczna dostarcza użytecznych informacji o zużyciu energii przez różne urządzenia gospodarstwa domowego. I nie tylko to: zawiera również inne istotne dane, takie jak pojemność, poziom hałasu, jaki mogą emitować np. suszarki, czy zużycie wody przez zmywarki lub pralki, które mamy w domu.

Jednak z biegiem lat klasyfikacja od A do D stała się przestarzała. A fakt, że klasy A+, A++ i A+++ zostały dodane, aby zrobić miejsce dla nowych, coraz bardziej wydajnych urządzeń, doprowadził do zamieszania. Dlatego Unia Europejska zatwierdziła stworzenie nowego systemu etykietowania energetycznego, którego wdrażanie rozpoczęło się pod koniec 2020 roku.

Nowy model zmienia niektóre podstawowe aspekty tych informacji, czyniąc je bardziej praktycznymi, wizualnymi i łatwiejszymi do interpretacji. Poniżej przeanalizujemy te zmiany i przyjrzymy się najistotniejszym szczegółom, takim jak terminy wdrożenia i kategorie produktów, których dotyczy nowe rozporządzenie.

Jak wygląda nowe oznakowanie energetyczne?

Najważniejsza zmiana dotyczy kategorii lub klas energetycznych. Nowa klasyfikacja zachowuje kolory (od najbardziej efektywnego do najmniej efektywnego: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony), ale zmienia litery. Najmniej wydajne urządzenia otrzymają klasę G, a najbardziej wydajne klasę A; znikają klasy A+, A++ i A+++.

Uproszczono etykietę, eliminując niebieskie ramki i symbole, a także legendy („energia”, „rok”). W nowej szacie graficznej znajdą się tylko symbole narysowane cienkimi czarnymi liniami, które są większe i łatwiejsze do zidentyfikowania.

Istniejące urządzenia nie otrzymają oceny wyższej niż B. Klasa A jest zarezerwowana dla nowych, bardziej wydajnych i ulepszonych modeli. Czy oznacza to, że urządzenia z klasą A+++ są mniej wydajne niż dotychczas? Wcale nie, są one nadal najbardziej energooszczędne na rynku.

Klasyfikacja ta po prostu robi miejsce dla „przyszłych” urządzeń, które będą mogły nosić klasę A bez konieczności stosowania dodatkowych liter lub symboli. Obecnie najbardziej wydajne są modele z klasą A+++ na starej etykiecie i klasą B na nowej etykiecie: zapewniają one maksymalne oszczędności na rachunkach za prąd i wodę oraz są bardziej zrównoważone.

Nowe etykietowanie energetyczne zawiera inne interesujące ulepszenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć charakterystykę urządzeń gospodarstwa domowego.

  1. Kod QR.
    W prawym górnym rogu będzie znajdował się kod QR. Skanując go, uzyskamy dostęp do niekomercyjnych informacji o urządzeniu, które można sprawdzić w EPREL (Europejska baza danych dotyczących oszczędzania energii).
  2. Roczne zużycie energii.
    Obliczenia będą bardziej precyzyjne, więc liczba określająca zużycie energii przez urządzenie (w kW/rok) zostanie nieznacznie zmieniona. Cel: dostarczanie bardziej wiarygodnych informacji.
  3. Symbole.
    W zależności od typu urządzenia, w dolnej części zostanie wyświetlone zużycie wody w litrach na cykl prania w programie ECO 40-60° (dla pralek, pralko-suszarek i zmywarek), pojemność wnętrza lub dopuszczalny ładunek (w litrach, sztućcach lub kilogramach), czas trwania cyklu prania lub suszenia, wydajność chłodzenia i/lub ogrzewania (dla klimatyzatorów), moc akustyczna w decybelach (dB). Dla sprawności w funkcji spinowej i mocy akustycznej, ustanowiono również klasyfikację literową: od A do G dla sprawności energetycznej, i od A do D dla mocy akustycznej.

Terminy wdrożenia i odnośne urządzenia gospodarstwa domowego.

W pierwszej fazie zostały oznakowane telewizory i ekrany elektroniczne, pralki, pralko-suszarki, zmywarki i lodówki. Dzięki temu możemy odróżnić najbardziej wydajne produkty, ponieważ będą one oznaczone literą B, co będzie w pewnym stopniu odpowiadało obecnej klasie A+++, choć nie do końca.

Każda kategoria produktów będzie prezentować nowe informacje na swoich etykietach zgodnie z jej aktualnym rozwojem. I tak na przykład kategoria telewizorów i wyświetlaczy elektronicznych będzie zawierała zużycie energii w trybie HDR (High Dynamic Range) na 1000 godzin w kWh, a także ich wielkość w centymetrach i calach oraz rozdzielczość poziomą i pionową w pikselach.

Od 1 września 2021 roku rozpoczęła się druga faza, w której znajdują się produkty oświetleniowe. Wreszcie w 2022 roku proces ten zostanie zakończony oznakowaniem klimatyzatorów i suszarek. Przez cały okres wdrażania oba systemy etykietowania będą współistnieć, tak aby użytkownicy mogli zapoznać się z przejściem na nowy system.