Podstawowe reguły prawidłowego monitorowania ciśnienia krwi

Statystyki pokazują, że nadciśnienie tętnicze dotyka co trzeciego dorosłego mieszkańca Polski. Co gorsza, wiele osób nie jest świadomych swojej choroby, bądź lekceważy jej objawy, zwłaszcza jeśli nie odczuwają one żadnych dolegliwości. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Niemal niewidoczne dla pacjenta, nadciśnienie staje się bardziej prawdopodobne z każdym rokiem życia. Wprawdzie choroba ta najczęściej dotyka osoby starsze, jednak coraz częściej diagnozuje się ją u osób poniżej 30. roku życia. Często nie towarzyszą jej żadne symptomy lub są one tak niecharakterystyczne jak ból głowy, łatwe męczenie się czy problemy ze snem, które rzadko budzą niepokój.

Najprostszym sposobem na wykrycie nadciśnienia jest systematyczne korzystanie z ciśnieniomierza. Gdy wyniki pomiarów przekraczają 140/90 mmHg, istnieje duża szansa, że lekarz zdiagnozuje tę chorobę. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Amerykańskie Towarzystwo Serca sugerują, że wartość graniczna powinna wynosić 130/80 mm Hg.

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, ciśnienie krwi powinno być mierzone dwa razy dziennie, rano i wieczorem, o stałych porach, na przykład o 7:00 i 19:00 lub 6:00 i 18:00. Zaleca się wykonanie dwóch pomiarów z kilkuminutową przerwą między nimi.

Osoby, które są na kuracji lekami obniżającymi ciśnienie, powinny mierzyć poziom ciśnienia tuż przed zażyciem leków, aby ocenić skuteczność leczenia.

Należy rejestrować wyniki pomiarów (data, godzina, wynik i okoliczności) w dzienniku, aby móc śledzić zmiany ciśnienia w ciągu dnia oraz ocenić wpływ różnych czynników na wyniki pomiarów, takich jak zmęczenie, stres, dieta czy używki.

Pomiar ciśnienia krwi powinno się przeprowadzać w pozycji siedzącej, po co najmniej pięciominutowym odpoczynku. Nie należy krzyżować nóg ani podstawiać jednej pod pośladki. Stopy powinny spoczywać swobodnie na podłodze.

Przed pomiarem ciśnienia krwi, przez około 30 minut nie powinno się palić, pić kawy ani ćwiczyć fizycznie.

Podczas pomiaru przedramię, na którym dokonuje się pomiaru, powinno być na wysokości serca, a ręka powinna być podparta. Ubranie nie powinno uciskać ciała w pasie, kostkach czy pachwinach.

Prawidłowo założony mankiet ciśnieniomierza powinien otaczać 80% obwodu ramienia. Zbyt ciasny mankiet przekłamuje wyniki na wyższe, a zbyt luźny – na niższe. Zaleca się zakładanie mankietu na mniej dominującą rękę. Mankiet powinien być zakładany bezpośrednio na skórę, nie na ubranie.