Przedwyborczy sondaż przynosi nieoczekiwane rezultaty: PiS na trzecim miejscu

Rozpoczynając analizę wyników sondażu przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski przez pracownię United Surveys, można zauważyć zaskakujące rozkłady. Sondaż miał na celu wyłonienie faworyta nadchodzących wyborów samorządowych, pytając respondentów o ich zdanie na temat tego, kto wyjdzie zwycięsko z najbliższych wyborów. Na czele rankingu uplasowała się Koalicja Obywatelska (40,1 proc.), natomiast Prawo i Sprawiedliwość ustąpiło pola, plasując się dopiero na trzeciej pozycji z wynikiem 20,5 proc.

Największe zaskoczenie sondażu stanowi jednak fakt, że aż 22,8 proc. ankietowanych nie ma pewności co do tego, który z ugrupowań ostatecznie triumfuje. Takie dane zostały opublikowane w sobotnią informację.

W dalszej części sondażu znaleźli się również inni gracze sceny politycznej. Trzecia Droga zdobyła zaufanie 13,8 proc. respondentów, Konfederacja uzyskała poparcie na poziomie 2,5 proc., natomiast Lewica jest typowana jako zwycięzca przez jedynie 0,3 proc. badanych.

Podczas analizy wiary w sukces wyborczy poszczególnych formacji politycznych zauważyć można, że sympatycy PiS i Koalicji Obywatelskiej są przekonani o przewadze swoich ugrupowań. Zdaniem 61 proc. zwolenników PiS, to właśnie ich partia zwycięży. Podobnie jest w przypadku KO – aż 73 proc. jej sympatyków jest pewnych, że to ugrupowanie Tuska wyjdzie zwycięsko. Ciekawe jest także to, że zwolennicy Trzeciej Drogi (49 proc.) oraz Lewicy (72 proc.) również wróżą triumf KO.