Czy warto zakładać konto dla dziecka?

Zdrowie i bezpieczeństwo dziecka to dwie najistotniejsze wartości w życiu każdego rodzica. Dla rodzica ważne jest, by dziecko dobrze się uczyło, miało możliwość realizować swoje pasje. A także zdobywało nowe umiejętności, szczególnie takie, które przydadzą mu się w dorosłym życiu.

Jakie korzyści płyną założenia dziecku konta w banku?

Współczesny świat to przede wszystkim wysoko rozwinięte technologie, bankowość elektroniczna, transakcje bezgotówkowe. Wszystko to powoduje, że brak podstawowej wiedzy w tym zakresie w pewnym momencie powoduje swego rodzaju blokadę i utrudnienie w swobodnym funkcjonowaniu dnia codziennego. Warto więc, dbając nie tylko o wygodę, ale również komfort własnych dzieci warto rozważyć założenie im konta bankowego. Pozwoli to rodzicom systematycznie kontrolować wydatki dziecka. Przede wszystkim jednak umożliwia dziecku zapoznanie się z podstawowymi produktami oferowanymi przez bank. Pomaga także nauczyć się racjonalnie dysponować własnym budżetem, dbać o bezpieczeństwo gromadzonych środków, podejmować rozsądne decyzje. To również wygoda nie tylko dla rodzica, ale i dla dziecka. Rodzic nie musi pamiętać o doładowaniu dziecka numeru czy opłaceniu wycieczki. Dziecko zaś może samo dysponować własnymi środkami, przeznaczać je na własne potrzeby, zawsze ma pieniądze na czas.

Umiejętność oszczędzania

Najbardziej przydatną umiejętnością, jaką zyskuje dziecko poprzez otwarcie mu konta to umiejętność oszczędzania. Dziecko wiedząc, że do wskazanej daty ma określoną ilość pieniędzy racjonalniej będzie je wydawać. Dodatkowo, decydując się na założenie konta oprocentowanego sprawi, że dziecko widząc, że za utrzymanie określonej kwoty pieniędzy na rachunku pozwala mu co miesiąc zyskać np. 1% na koncie oszczędnościowym zwykle skutkuje tym, że dziecko będzie starało się uzyskać ten bonus, by szybciej uzbierać określoną kwotę pieniędzy, której potrzebuje na ściśle określony cel. Założenie konta dla dziecka to również okazja do wypracowania ostrożności, a także podchodzenia z dystansem do wszelkich ofert. Dbanie o bezpieczeństwo własnych pieniędzy to najlepsza inwestycja rodzica w dobre umiejętności niezbędne w późniejszym dorosłym życiu.