Jak oszczędzać energię podczas korzystania z AGD?

rządzenia gospodarstwa domowego są jednym z głównych źródeł zużycia energii w domu. Jeśli nauczysz się korzystać z nich w sposób wydajny i świadomy, znacznie zmniejszysz ich wpływ na środowisko, a także swój rachunek na koniec miesiąca.

Pralka i zmywarka do naczyń

Jeśli nie mają one możliwości regulacji obciążenia, należy maksymalnie wykorzystać ich nośność. Możesz używać zimnych programów prania, ponieważ większość energii zużywana jest na podgrzanie wody, a także obniżyć prędkość wirowania, aby zmniejszyć koszty.

Jeśli masz możliwość skorzystania z programu ekologicznego, możesz go użyć, gdy naczynia w przypadku zmywarki lub ubrania w przypadku pralki nie są zbyt brudne. Czas trwania programu jest dłuższy, a Ty zmniejszasz zużycie wody i energii.

Suszarka bębnowa

Zalecany jest do stosowania w sytuacjach awaryjnych lub gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na suszenie odzieży na słońcu. W każdym razie, zaleca się suszenie ubrań przed włożeniem ich do suszarki, ponieważ suszenie wirowe ma wyższą wydajność ekstrakcji wody niż suszenie pod względem energetycznym.

Wszystkie modele suszarek posiadają ciekawy program na wypadek, gdybyśmy chcieli usunąć zagniecenia za pomocą żelazka. Z jednej strony ułatwia prasowanie, pozostawiając na ubraniach więcej wilgoci, a z drugiej strony zmniejsza zużycie energii o 25%. Nie zapomnij również o czyszczeniu filtra kłaczków i skraplacza.

Lodówka

Nie należy umieszczać w gorących miejscach, takich jak okolice kuchenki lub piekarnika. Zaleca się, aby nie otwierać często drzwi i unikać utrzymywania ich otwartych przez dłuższy czas, ponieważ powoduje to szczytowe zużycie energii z powodu zwiększonej pracy, ponieważ urządzenie musi wytworzyć więcej zimna, aby przywrócić temperaturę. W przypadku gorących potraw zaleca się pozostawienie ich do ostygnięcia przed schowaniem do lodówki. Zetrzeć szron z lodówki: 2 mm zwiększa zużycie o 10%.

Piekarnik

Zaleca się, aby nie otwierać niepotrzebnie piekarnika podczas jego pracy, aby uniknąć utraty części energii zgromadzonej wewnątrz. Ponadto, jeśli ugotujesz większość potraw, które zamierzasz zjeść za jednym razem, również osiągniesz znaczną oszczędność energii.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest konieczne, aby wstępnie rozgrzać piekarnik do gotowania na więcej niż jedną godzinę i wyłącz piekarnik trochę przed końcem gotowania, ciepło resztkowe będzie wystarczające do zakończenia procesu. Piece konwekcyjne sprzyjają równomiernemu rozprowadzaniu ciepła, oszczędzają czas, a tym samym zużywają mniej energii.

Gotowanie

Wskazane jest zainstalowanie płyt indukcyjnych, zamiast szklano-ceramicznych i gazowych, ponieważ mają one znacznie niższe zużycie i są bardziej przyjazne dla środowiska. Ponieważ dopasowują się one do pojemnika, dostarczają tylko niezbędną energię i zmniejszają zużycie prądu. Ich cena jest wyższa niż innych systemów, ale jeśli kuchenka jest używana codziennie, zwracają się w bardzo krótkim czasie. Z drugiej strony, jeśli wyłączymy ogień na 5 minut przed końcem gotowania, potrawa ugotuje się z wykorzystaniem ciepła resztkowego, a my zaoszczędzimy energię.

Klimatyzacja

Ogrzewanie i klimatyzacja powinny być stosowane w umiarkowanych temperaturach i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Klimatyzacja jest urządzeniem energochłonnym, dlatego zaleca się jej włączanie przy temperaturach powyżej 24ºC oraz szczelne zamykanie drzwi i okien, aby proces chłodzenia w domu był bardziej efektywny. Instalując nowe urządzenie klimatyzacyjne w domu, należy wziąć pod uwagę jego orientację i najlepiej umieścić je w pozycji północno-zachodniej, aby uniknąć promieni słonecznych padających na nie w ciągu dnia. Jeśli umieścisz urządzenie w zacienionym miejscu, jego zużycie będzie znacznie niższe. Ponadto ważne jest, aby utrzymywać filtry w czystości i kontrolować temperaturę, aby nie była zbyt wysoka, a tym samym zużywała więcej energii.

Urządzenia, które są wyłączone, również zużywają energię.

Wiele urządzeń domowych (telewizory, komputery, odtwarzacze stereo, ekspresy do kawy) zużywa energię nawet wtedy, gdy są wyłączone lub w trybie „stand by”, a nawet zużywają więcej energii, gdy są wyłączone, niż gdy są używane. Dlatego zaleca się, aby przy zakupie nowego urządzenia poprosić o te, które nie zużywają energii, gdy są w trybie czuwania.