Pozbądź się kaca skutecznie – oto sprawdzone metody!

Karnawał to okres, gdy często bawimy się do późna, nie oszczędzając alkoholu. Niestety, następstwa takiego rozrywkowego stylu życia są często bardzo uciążliwe. Być może zastanawiasz się, jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami kaca? Odpowiedź na to pytanie niedawno odkryli naukowcy z Korei, a ich spostrzeżenia zostały opublikowane w „Journal of Food Science”.

Badacze podczas swoich badań stwierdzili, że objawy kaca mogą zostać złagodzone dzięki specjalnym substancjom zawartym w ekstrakcie ze szparagów. W tym celu przeprowadzono analizę składników młodych pędów i liści szparagów w Instytucie Medycznym i Uniwersytecie Narodowym Jeju w Korei. Zbadano wpływ tych składników na komórki ludzkiej wątroby. Wyniki były zaskakujące – substancje zawarte w szparagach mogą nie tylko złagodzić objawy kaca, ale także chronić komórki wątroby!

Dr Kim, główny badacz tego projektu podkreślił: „Uszkodzenie komórek przez toksyny było znacznie mniejsze po zastosowaniu ekstraktu z liści i pędów szparagów.”. Na podstawie badań okazało się również, że liście szparagów zawierają więcej aminokwasów i związków mineralnych niż pędy.

Kolejne odkrycie to stwierdzenie, że szparagi to doskonały środek na stres oksydacyjny w wątrobie i skutki kaca. Związki zawarte w szparagach stymulują enzymy, które przyspieszają rozkład alkoholu w organizmie, łagodząc tym samym objawy kaca.

Szparagi są warzywem, które spożywane jest na całym świecie. Od dawna są też stosowane w medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwnowotworowe. Oprócz tego mają działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i moczopędne. Dodatkowo, poprawiają pamięć i koncentrację.

Niestety, sezon szparagowy zaczyna się dopiero pod koniec kwietnia, trwa do połowy czerwca. W karnawale nie ma jeszcze szparagów, więc jak poradzić sobie z kacem podczas tych hucznych zabaw?

Oto kilka sprawdzonych metod: picie dużych ilości wody mineralnej czy filtrowanej wspomaga oczyszczanie organizmu; sok pomidorowy lub zupa krem z pomidorów i bazylii uzupełnią poziom potasu; miód rozpuszczony w letniej wodzie z dodatkiem soku z cytryny dostarczy witamin i glukozy; należy unikać środków przeciwbólowych, które choć zmniejszają ból głowy, mogą podrażniać już narażoną na działanie alkoholu śluzówkę żołądka; zimny prysznic pobudza krążenie krwi, a soki owocowe uzupełniają zapasy witaminy C; o odpowiednią ilość snu dbać trzeba szczególnie, ponieważ to on przyspiesza regenerację organizmu; liść laurowy pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust; lekkostrawne śniadanie po imprezie to owoce lub porcja zupy kremu z warzyw; przez cały dzień można popijać herbatę miętową; na mdłości dobry jest imbir, jako dodatek do zupy, soku warzywnego lub jako napar; kasza gryczana lub warzywa strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca czy groch, uzupełnią niedobory magnezu i dostarczą niezbędnych węglowodanów.